În data de 5 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Bacău au efectuat o operațiune de amploare în localitatea Sascut, surprinzând în trafic un șofer care a încălcat grav regulile de circulație. Este vorba despre un bărbat de 41 de ani care a fost depistat la volanul unui autoturism, condus cu viteza uluitoare de 124 km/h. Dar neregulile nu se opresc aici!
Potrivit informațiilor obținute în urma verificărilor, s-a constatat că autoturismul condus de individ nu beneficia de o poliță de asigurare de răspundere civilă obligatorie valabilă la momentul controlului. Astfel, consecințele pentru șofer au fost pe măsură.
Bărbatul în cauză a primit o amendă în valoare de 4.900 de lei, iar autoritățile au decis reținerea permisului de conducere pentru o perioadă de 120 de zile. În plus, i s-a eliberat o dovadă fără drept de circulație, limitându-i-se astfel posibilitatea de a se afla la volan. Măsurile punitive nu s-au oprit însă aici. Polițiștii au decis și retragerea certificatului de înmatriculare al vehiculului și au reținut și plăcuțele cu numerele de înmatriculare. În schimb, șoferului i s-a eliberat o dovadă înlocuitoare, dar fără drept de circulație.
Acest incident nu face decât să sublinieze importanța respectării regulilor de circulație și necesitatea de a deține documentele obligatorii. O viteză excesivă și lipsa asigurării pot avea consecințe serioase, nu doar asupra șoferului, ci și asupra celorlalți participanți la trafic.
(foto: imagine ilustrativă)