Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii „Ion Borcea” Bacău, organizează Luni, 12.05.2025, ora 10.00 la VIVARIU (str. Popa Şapcă. Nr.3) vernisajul expoziţiei itinerante „REPTILE EXOTICE VII”- ediția a VIII-a.
Expoziţia itinerantă propusă de specialiştii de la Vivariul din Bacău, aduce în faţa publicului larg peste 90 exemplare aparţinând la 70 specii de reptile exotice. Vizitatorii vor putea admira specii de reptile din zone tropicale şi subtropicale, de pe continentele: Asia, Africa, Australia, America şi Europa alături de amfibieni, nevertebrate (tarantule și miriapode).
În expoziție pot fi admirate cele mai veninoase specii de reptile din lume, incluse în top 10 mondial, specii de cobre, specii de crotali, specii de vipere, șerpi constrictori dintre care cel mai mare este boa columbian, specii de pitoni iar cea mai mică specie fiind cobra pitică.
- Expoziţia va fi deschisă în lunile mai - iunie 2025.
- Programul de vizitare: 09:00 - 17:00.
- Bilet intrare: expoziția itinerantă "REPTILE EXOTICE VII” – ediția a VIII-a - Copii: 10 lei şi Adulți: 15 lei.